Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Uvězněný konopný aktivista Dušan Dvořák požádal prezidenta Zeman o milost

Konopný léčitel a aktivista Dušan Dvořák, který si druhým rokem v břeclavské věznici odpykává šestiletý trest za pěstování konopí, požádal o milost u prezidenta republiky Miloše Zemana. V dopise zaslaném z vězení zaslal mnoho podpůrných stanovisek odborníků a také výpovědi nemocných, kterým jako léčitel pomohl.

„Spolu se čtyřiceti důkazními přílohami a podpůrnými stanovisky padesáti osobností z výzkumu a léčby konopím, včetně obsáhlého stanoviska MUDr. Jana Dindoše, jsem podal žádost o milost prezidenta republiky,“ informoval média Dvořák.

Odsouzený aktivista svou žádost o propuštění odůvodnil tím, že konopí neměl na výrobu drogy, ale pro léčebné účely, a rovněž novelou zákona, podle níž se od ledna zvyšuje přípustný limit obsahu THC u léčebného konopí do jednoho procenta. Podle Dvořáka byl průměrný obsah THC v u něj zadrženém konopí 0,9 procenta, do této nové hranice by se proto již vešel. 

Žádost musí ještě po doručení na ministerstvo spravedlnosti vyhodnotit ústavněprávní oddělení. Pokud ministerstvo usoudí, že žádost o milost splňuje podmínku stanovenou prezidentem republiky, postoupí věc Kanceláři prezidenta republiky k rozhodnutí. V opačném případě ministr spravedlnosti žádosti o milost zamítne.