Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Vláda schválila návrh na jmenování 84 profesorů. O jmenování rozhodne prezident

Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) na svém dnešním zasedání schválila návrh na jmenování 84 nových profesorů vysokých škol. Navrhly je vědecké rady univerzit, které své podněty do konce března předložily ministru školství Petru Gazdíkovi (STAN). O jejich jmenování rozhodne prezident Miloš Zeman, který v minulosti některé kandidáty jmenovat odmítl. 

Nové profesory navrhlo celkem 17 vysokých škol, nejvíce už tradičně Univerzita Karlova, a to 27. Po 11 návrzích podaly Masarykova univerzita v Brně a České vysoké učení technické v Praze. Dalších šest kandidátů má Vysoké učení technické v Praze a pět Univerzita Palackého v Olomouci. Ostatní školy přišly s méně než pěti návrhy.

Mezi 84 kandidáty na profesory je 17 žen, například manželka bývalého ministra zdravotnictví Arenbergerová, která se podobně jako její muž věnuje dermatovenerologii. Zastoupeni jsou ale především technici, kteří tvoří zhruba pětinu seznamu. O trochu méně je lékařů. Mezi kandidáty jsou také třeba právníci, biologové, fyzici, chemici nebo informatici.

Prezident Miloš Zeman v roce 2015 odmítl podepsat jmenovací dekrety tří tehdy navržených kandidátů, což zdůvodnil jejich prohřešky z minulosti. Soud nicméně nakonec loni pravomocně rozhodl, , že nejmenování fyzika Ivana Ošťádala a historika umění Jiřího Fajta profesory nebylo v souladu se zákonem. Třetí nejmenovaný, Jan Eichler z Vysoké školy ekonomické v Praze, vzal už v roce 2016 žalobu na prezidenta zpět a Zeman ho loni v prosinci profesorem jmenoval.