Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Senát odeslal prezidentu Zemanovi návrhy kandidátů na státní vyznamenání

Horní komora Parlamentu uzavřela seznam osobností, které navrhne prezidentu Zemanovi k udělení státních vyznamenání. Lidé a organizace mohli navrhovat Senátu adepty na státní vyznamenání do 30. dubna. Prezident Miloš Zeman už v březnu oznámil, že se rozhodl vyhovět návrhu na udělení nejvyššího státního vyznamenání, Řádu Bílého lva, ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému. 

„Je tomu tak proto, protože ukrajinský prezident projevil odvahu a statečnost, a třebaže mu Spojené státy nabízely evakuaci, zůstal v hlavním městě své země, odkud řídí její obranu,“ řekl v březnu Zeman. Hrad předpokládá, že letos Zeman udělí vyznamenání v řádném termínu na státní svátek 28. října.

Mezi návrhy jsou jména Josefa Mašína, Josefa Balabána nebo Václava Morávka. Všichni patřili během druhé světové války do jedné z nejvýznamnějších protinacistických odbojových skupin nazývané Tři králové.

Poslanec SPD Jiří Kobza navrhuje, aby prezident Miloš Zeman letos udělil Řád Bílého lva maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) navrhuje udělit medaili Za zásluhy kapelníkovi Moravanky Janu Slabákovi. Předsedkyně Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová pak uvedl, že navrhne vyznamenat ředitele BIS Michala Koudelku.

Předloni Senát navrhl na vyznamenání 32 osobností, mimo jiné předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského. Hrad původně předloni v říjnu oznámil, že Zeman se rozhodl této nominaci vyhovět. Loni v únoru prezident oznámil, že Rychetskému řád neudělí kvůli tomu, že Ústavní soud zrušil část zákona o volbách do Sněmovny. Ostatním předloňským senátním nominacím prezident také nevyhověl.