Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman se musí do týdne omluvit bývalému poradci Šarapatkovi, nařídil soud

Okresní soud v Rakovníku dnes rozhodl, že prezident Miloš Zeman se má omluvit svému bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi za tvrzení, že jej coby premiér vyhodil pro neschopnost. Šarapatka tvrdil a prokázal, že z týmu Zemanových poradců odešel na základě dohody.

Šarapatka se již v minulosti dočkal omluvy od ministerstva financí coby instituce zastupující stát, nyní ale soud určil, že se má omluvit přímo Miloš Zeman. Podle soudu se Zeman svým tvrzením, které zaznělo v televizním vysílání v roce 2017, dopustil dehonestace a je proto povinen se do sedmi dnů dopisem omluvit. Rozhodnutí dosud není pravomocné.

„Soud dospěl k závěru, že došlo k zásahu do osobnostních práv pana žalobce (Šarapatky – pozn.). Byla to úmyslná dehonestace. Do jisté míry musel soud zohlednit to, že došlo k dehonestaci žalovaného (Šarapatka prezidenta opakovaně v médiích kritizoval za jeho výrok i nevybíravými výrazy, pozn. red.), ale žalobce se domáhal pouze omluvy soukromým dopisem. Jde o minimum, o prostou lidskou omluvu a na tu má nárok,“ rozhodl soudce Vladimír Loutocký.

Zeman pronesl žalovaný výrok v listopadu 2017 v pořadu TV Barrandov. „Zdeněk Šarapatka je člověk, který kdysi pracoval, teď nevím, jestli v Lidovém domě než (na) Úřadu vlády, už je to hrozně dávno, ale vím, že jsem ho vyhodil pro neschopnost,“ řekl v televizi. Někdejší Zemanův poradce Šarapatka trvá na tom, že se rozhodl v říjnu 2000 sám podat výpověď, a to kvůli aféře Olovo a v důsledku osobního zklamání z nečestného jednání tehdejšího premiéra Zemana.