Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Do bytů na Pražském hradě se začali stěhovat uprchlíci, vybavení poskytla charita

Prezident Miloš Zeman v polovině března vydal pokyn k ubytování uprchlíků z Ukrajiny v objektech spravovaných Kanceláří prezidenta republiky. Kancléř Vratislav Mynář měl prověřit, kde se dají lidé prchající před válkou ubytovat. Do prvního z nich se uprchlíci nastěhují tento týden, příprava druhého bytu zabere ještě několik týdnů. O přípravu vybavení se stará Arcidiecézní charita Praha.

„Jako vhodný pro ubytování uprchlíků z Ukrajiny, maminek s dětmi, byl vytipován objekt Na Opyši, ve kterém jsou k dispozici dva větší byty. Tyto byty byly následně nabídnuty Charitě ČR. Konkrétní kroky k ubytování uprchlíků z Ukrajiny budou provedeny v nejbližších dnech,“ napsal 18. března v tiskové zprávě mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. 

Konkrétně mají mít ukrajinské rodiny k dispozici část klasicistní Klarovy vily, v níž podle oficiálních informací běžně bydlí zaměstnanci prezidentské kanceláře. Svého času zde měl služební byt i kancléř Vratislav Mynář a jako své sídlo vilu uvádí spolek Přátelé Miloše Zemana.

Zástupkyně ředitele Arcidiecézní charity Praha Jarmila Lomozová uvedla, že příprava druhého bytu „potrvá ještě několik týdnů. Bude zhruba pro čtyři až pět osob a jeho vybavení stále probíhá“. Dodala, že charita musela byty vybavit ze svého rozpočtu. „Šlo o nábytek, postele, v jednom z bytů se pořizuje i kuchyňská linka. Došlo k drobným pracovním úpravám,“ popsala.