Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman jmenoval novým guvernérem České národní banky Aleš Michla

Prezident Miloš Zeman dnes dopoledne na Pražském hradě jmenoval novým guvernérem České národní banky (ČNB) Aleše Michla. Ten vystřídá Jiřího Rusnoka, kterému v červnu končí druhý mandát znovu se o funkci ucházet nemůže. Michl se funkce ujme od července. Zeman se při výběru nového guvernéra rozhodoval mezi čtyřmi kandidáty.

Zeman po oznámení jména nového šéfa centrální banky nejprve poděkoval dosavadnímu guvernérovi Jiřímu Rusnokovi. „Je mi velmi líto, že ho podle platných pravidel nemohu jmenovat znovu, ale pevně věřím, že i nadále bude platným členem expertního týmu prezidenta republiky,“ konstatoval Zeman.

Novému guvernérovi pak Zeman popřál hodně štěstí v krocení inflace, která v současnosti atakuje patnáctiprocentní hranici a je nejvyšší od roku 1993. „V boji proti inflaci má ČNB svoji nezastupitelnou roli a vím, že existují zhruba dvě skupiny ekonomů s výrazně odlišnými názory,“ připomněl prezident současný názorový rozkol mezi zastánci a odpůrci brzdění inflace pomocí vyšších úrokových sazeb. 

„Z těchto důvodů jsem se rozhodl jmenovat guvernérem člověka, který měl kritický postoj ke zvyšování úrokových sazeb. Nepřál bych si však, aby došlo k opačnému extrému, tedy k razantnímu poklesu úrokových sazeb. Ale na druhé straně se domnívám, že neexistují v současné situaci dostatečné důvody k jejich dalšímu zvyšování,“ vysvětlil Zeman, proč si vybral do čela ČNB Michla.