Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Kateřina Zemanová navštívila ukrajinské sirotky v obci Loukov, Zeman daroval sto tisíc

Prezidentova dcera Kateřina Zemanová navštívila Obecní úřad Loukov, kde jsou nyní dočasně ubytováni chlapci z Dětského domova rodinného typu Živá perla v Bortnykách, kteří museli uprchnout před válečným konfliktem na Ukrajině. Sirotkům přivezla sladkosti, ovoce i pingpongový stolek. 

V rámci své návštěvy se Zemanová setkala s ředitelem domova Ruslanem Markivem, který chlapce dostale do bezpečí v České republice. Zároveň se dcera hlavy státu setkala také s ředitelem Arcidiecézní charity Olomouc Václavem Keprtem, která domov v Bortnykách podporuje od roku 2005 a z velké části zajistila složitou evakuaci z Ukrajiny.

Chlapci, kterých je v obci Loukov celkem 28, mají na úřadě útočiště pouze dočasné. Arcidiecézní charita Olomouc proto vybrala vhodný objekt na Svatém Kopečku u Olomouce, který je však nutné vybavit nábytkem a veškerým vybavením. V návaznosti na to se prezident Miloš Zeman se tak rozhodl domovu poskytnout příspěvek v hodnotě 100 000 Kč. 

„Je opravdu obdivuhodné, jak statečně zvládají kluci situaci,která je i pro dospělé těžko uchopitelná. Zároveň je krásné, že obec Loukov v čele s panem starostou Zlámalem všechny přijala s otevřenou náručí, a je vidět, že se klukům tady líbí. Jsem ráda, že může nadační fond poskytnout součinnost při zařizování dlouhodobějšího zázemí, “ řekla na místě Zemanová.