Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident se nezúčastní pietního aktu k připomenutí 80 let od vyhlazení obce Lidice

Kancelář prezidenta republiky oznámila, že hlava státu se nezúčastní chystaného pietního aktu k připomenutí 80 let od vyhlazení obce Lidice nacisty. Prezidentská kancelář Zemana omluvila i z Terezínské tryzny, která se uskuteční tuto neděli. Jde o tradiční vzpomínkovou akci k uctění obětí nacistické perzekuce u příležitosti 77. výročí osvobození. 

Mluvčí prezidentské kanceláře Jiří Ovčáček uvedl, že Miloš Zeman se obou pietních akcí nemůže zúčastnit z pracovního důvodů. Jaké pracovní povinnosti prezident v daném termínu má už ale nevysvětlil. Toto „mlžení z Hradu“ proto opět rozvířilo spekulace o prezidentově zdravotním stavu.

Během posledního veřejného vystoupení, kdy se Zeman minulou neděli zúčastnil slavnostního aktu v areálu Národního památníku na pražském Vítkově, byl prezident na některých fotografiích zachycen se svěšenou hlavou. Šéf lékařského konzilia prezidenta Tomáš Zima nicméně uvedl, že prezidentův zdravotní stav je stabilní. Podle vlastních slov neví nic o tom, že by bylo doporučeno se akcí neúčastnit.

„Lékařské konzilium se nesešlo. Pan profesor Zavoral (Miroslav Zavoral, ošetřující lékař a ředitel ÚVN, pozn.) pravidelně navštěvuje pana prezidenta a není mi nic známo, že by se zdravotní stav pana prezidenta měnil. Je stabilní,“ uvedl Zima.