Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Joe Biden ve čtvrtek přivítá lídry Finska a Švédska kvůli možnému vstupu do NATO

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek v Bílém domě přivítá švédskou premiérku Magdalenu Anderssonovou a finského prezidenta Saula Niinistö. Hovořit budou o snaze svých zemí vstoupit do NATO či o podpoře Ukrajiny. Švédská vláda už přihlášku do NATO podepsala, obdobný krok dnes schválil finský parlament. Předání příslušných žádostí se v bruselské centrále aliance čeká tento týden. 

“Prezident Biden ve čtvrtek v Bílém domě přivítá premiérku Magdalenu Anderssonovou ze Švédska a prezidenta Sauliho Niinistö z Finska. Lídři proberou švédskou a finskou přihlášku do NATO a evropskou bezpečnost, jakož i posílení našich blízkých partnerství napříč různými globálními otázkami a podporu pro Ukrajinu,” uvedl v tiskové zprávě Bílý dům. 

Washington podobně jako vlády v Německu, Francii, Británii nebo Česku podporuje přijetí obou severských zemí do NATO. Finsko a Švédsko po desetiletích neutrality usilují o členství ve světle útoku ruské armády na Ukrajinu. Největší překážkou pro jejich přijetí se nyní zdá být postoj Turecka. To avizovalo, že bude žádosti blokovat.

Spojené státy se nyní snaží pozici Ankary vyjasnit, řekla novinářům podle agentury Reuters diplomatka Donfriedová, která má na americkém ministerstvu zahraničí na starosti eurasijskou agendu. Otázku podle ní proberou ministři NATO při víkendovém jednání v Berlíně. Podle Donfriedové s Finskem a Švédskem všichni členové aliance navázali blízké vztahy.