Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman přijal ministryni obrany Černochovou, jednali o novém náčelníkovi generálního štábu

Prezident Miloš Zeman přijal na Pražském hradě na její žádost ministryni obrany Janu Černochovou (ODS). Jednali spolu o novém náčelníkovi generálního štábu. Ministryně již dříve oznámila, že současný náčelník generálního štábu Aleš Opata by měl ve funkci skončit na konci června. 

Černochová po skončení jednání uvedl, že jednání s prezidentem pokročila o další krok a očekává, že vše by mělo být domluveno v červnu. “Postoupili jsme o další krok. Myslím, že jsme připraveni se s panem prezidentem setkat na nějaké finální dohodě ohledně náčelníka generálního štábu tak, abychom, řekněme v měsíci červnu, to měli zprocesované,” řekla. 

Favoritem ministerstva obrany na náčelníka GŠ je ředitel sekce rozvoje sil generálmajor Ivo Střecha. Prezident by naopak preferoval prvního zástupce náčelníka generálního štábu generálporučíka Jaromíra Zůnu. S oběma kandidáty si už Zeman domluvil osobní schůzky.

Ministryně dodala, že se Zemanem mluvila i o daru 15 německých tanků Leopard 2A4 české armádě a o plánovaném nákupu dalších až pěti desítek leopardů nejnovější verze. Prezidenta podle ministryně velmi potěšila dobrá spolupráce s Německem a tanky Leopard považuje za jedny z nejlepších. Vláda má podle Černochové v této otázce absolutní Zemanovu podporu.