Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Chorvatský prezident Milanović chce blokovat vstup Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović požádá chorvatského zástupce v NATO, aby hlasoval proti přijetí Finska a Švédska do Severoatlantické aliance. Záměr blokovat případný vstup obou skandinávských zemí do NATO avizoval prezident už koncem dubna. Chorvatská vláda ale postup navrhovaný prezidentem odmítá.

Zástupci Švédska a Finska ve středu podali přihlášku do Severoatlantické aliance, čímž učinili klíčový krok k překreslení bezpečnostní mapy Evropy v návaznosti na ruskou invazi na Ukrajinu. Proti přijetí obou zemí se ale staví Turecko. To svůj souhlas podmiňuje mimo jiné tím, že skandinávské země vydají členy kurdských organizací, které Ankara považuje za teroristy.

Milanović je ohledně otázky, zda podpořit finskou a švédskou přihlášku do NATO, ve sporu s chorvatských premiérem Andrejem Plenkovičem. Podle prezidenta by Záhřeb měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena kontroverzní volební reforma. Bosenští Chorvaté usilují o změnu volebního zákona, která by jim usnadnila zvolení jejich zástupců do vedoucích funkcí.

Už v prosinci 2021 Milanović kritizoval návštěvu svého premiéra Plenkoviće na Ukrajině. To bylo ještě před ruskou invazí, ale již v době, kdy bylo kvůli shromažďování ruských vojsk na ukrajinských hranicích pod záminkou cvičení jasné, že se nejspíš k něčemu schyluje. Cestu premiéra tehdy označil za „obyčejné šarlatánství“.