Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Americký prezident Joe Biden v Jižní Koreji zahájil pětidenní návštěvu Asie

Prezident USA Joe Biden se tento týden poprvé od svého nástupu do funkce vydává do Asie a snaží se znovu upřít pozornost na hlavní zahraničněpolitickou prioritu, kterou je snaha čelit Číně. Během zahraniční cesty navštíví Joe Biden blízké spojence Japonsko a Jižní Koreu, kteří usilují o větší angažovanost USA v regionu. 

Cestu Biden zahájil návštěvou Jižní Koreji. Na americké letecké základně v Osanu na severozápadě země jej přivítali jihokorejský ministr zahraničí Pak Čin a generál velící americkým jednotkám v Jižní Koreji Paul LaCamera společně s dalšími americkými a jihokorejskými představiteli.

Po třídenní návštěvě Soulu odcestuje Biden do Japonska. Biden také upevní partnerství s Austrálií a Indií a oficiálně představí ekonomickou iniciativu, jejímž cílem je posílit obchod a investice v regionu. Někteří spojenci a partneři přitom tento plán hodnotili s rozpaky, neboť postrádá specifika a nerozšiřuje přístup na americké trhy.

Americké zpravodajské služby upozorňují na „reálnou možnost“, že by Severní Korea mohla během Bidenovy cesty provést jaderný test, raketový test, nebo obojí. „Připravujeme se na všechny nepředvídatelné události, včetně možnosti, že by k takové provokaci došlo během našeho pobytu v Koreji nebo v Japonsku,“ uvedl poradce pro národní bezpečnost USA Jake Sullivan.