Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

O víkendu se v Lánech sešel Zemanův expertní tým, jednalo se o zahraniční politice

Prezident Miloš Zeman v sobotu dopoledne přivítal v Lánech svůj expertní tým k jednání o zahraniční politice – konkrétně o nadcházejícím předsednictví Česka v Radě Evropské unie, blížícím se summitu NATO a o válce na Ukrajině. Prezident k setkání tentokrát pozval i předsedu vlády Petra Fialu (ODS).

Pravidelná setkávání odborníků Zeman obnovil v březnu, předtím byla přerušená kvůli jeho onemocnění, se kterým se od podzimu minulého roku potýkal.

Poradní tým se schází přibližně jednou měsíčně, členy jsou mezi jinými kancléř Vratislav Mynář, hlavní Zemanův poradce Martin Nejedlý, ředitel hradní diplomacie Rudolf Jindrák, guvernér České národní banky Jiří Rusnok, prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý, bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová, prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák nebo někdejší odborový předák a bývalý poslanec za ČSSD Jaroslav Zavadil.

Jak po setkání informoval premiér Fiala, prezident má na na ruskou agresi na Ukrajině totožný názor. “Je důležité, abychom v zahraničněpolitických otázkách mluvili jednotným hlasem, vláda i prezident. A to myslím, že se daří,” řekl premiér na brífinku po jednání expertního týmu. Shodu názorů označil za “nesmírně cennou”.

Fiala také uvedl, že se na konci června zúčastní summitu NATO v Madridu. “Mohu potvrdit, že se budu účastnit za Českou republiku summitu NATO v Madridu, budu tam zastupovat pana prezidenta,” uvedl Fiala. Klíčová zpráva, kterou Fiala na summit přinese, by mělo být i potvrzení, že ČR bude na obranu dávat 2 % HDP, a to o rok dříve, než se zavázala.