Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pražskému hradu hrozí kvůli skartaci tajných dokumentů pokuta až 200 tisíc korun

Kanceláři prezidenta republiky (KPR) v čele s kancléřem Vratislavem Mynářem hrozí pokuta až 200 tisíc korun za přestupek při skartaci materiálů týkajících se utajované zprávy k výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích. O pochybeních na Hradě nyní rozhoduje Národní archiv, který zkoumá, zda okolnosti, za jakých byla utajovaná zpráva k výbuchům ve Vrběticích zničena, opravňovaly ke skartaci tohoto dokumentu.

Minulý rok na konci listopadu nařídil vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář mimořádné skartační řízení utajovaných dokumentů. Ještě téhož dne začala skartace. Během několika dnů zničila kancelář stovky různých utajovaných dokumentů. Byly mezi nimi i tajné zprávy k výbuchu ve Vrběticích kde se mimo jiné psalo, proč policie podezřívala rozvědčíky ruské GRU Anatolije Čepigu a Alexandra Miškina.

I když podle zákona mohla být zpráva o Vrběticích zničena nejdříve v roce 2023, tak ji zaměstnanci Hradu skartovali. Tvrdí, že omylem. Přišlo se na to poté, co dokument chtěla od Hradu získat policie, aby zjistila, jestli na něm nejsou otisky nebo DNA někoho nepovolaného. Lidem v okolí prezidenta Miloše Zemana totiž chybí potřebná bezpečnostní prověrka – to platí nejen pro poradce Martina Nejedlého, ale i pro kancléře Vratislava Mynáře. 

„Národní archiv se v tento okamžik seznamuje s oběma protokoly a v nich uvedenou důkazní situací v souvislosti s možným zahájením přestupkového řízení. Nejvyšší možná uložená sankce za jeden přestupek je v oblasti spisové služby stanovena na 200 000 korun,“ uvedl vedoucí oddělení kontroly výkonu spisové služby Národního archivu Milan Vojáček.