Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima oznámil kandidaturu na prezidenta

Bývalý rektor Karlovy univerzity a vedoucí prezidentova lékařského konzilia Tomáš Zima oznámil, že bude kandidovat na prezidenta republiky. Svou kandidaturu oznámil v rozhovoru pro médium Deník. Zima chce usilovat zřejmě o získání podpisů občanů, ke kandidatuře jich potřebuje alespoň padesát tisíc. Připustil ale, že o podpoře své kandidatury by mohl jednat i s politiky.

„Po určitém váhání a hlavně po setkání s mnoha přáteli a lidmi z celé republiky jsem se rozhodl, že se zeptám občanů, zda mě v kandidatuře podpoří. Celý život jako lékař pomáhám lidem, učím a předávám studentům své znalosti. Vedl jsem lékařskou fakultu i Univerzitu Karlovu, získal jsem zkušenosti v zahraničí. Chci proto své služby nabídnout společnosti s tím, že je třeba spojovat a představit vizi spokojené, bezpečné země bez extrémů,“ řekl v rozhovoru.

Podle Zimy by vláda měla dělat víc pro lidi ohrožené zdražováním i za cenu vyššího schodku státního rozpočtu. „Nebál bych se ani otevřít téma snížení DPH na základní potraviny, energie a pohonné hmoty. Stát by si tím sice snížil příjem, ale lidem by umožnil důstojně žít,“ uvedl. 

Profesor MUDr. Tomáš Zima, DrSc., MBA (*1966) vystudoval Fakultu všeobecného lékařství Univerzity Karlovy. Od roku 1990 pak působí na Ústavu lékařské chemie na 1. lékařské fakultě. V roce 1996 se na 1. lékařské fakultě UK habilitoval a o pět let později byl jmenován profesorem Univerzity Karlovy v oboru lékařská chemie a biochemie. Od roku 1999 je přednostou Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky 1. LF UK a VFN, kde je také vedoucím referenční laboratoře pro klinickou biochemii.