Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Sněmovna zvažuje navrhnout Zemanovi státní vyznamenání pro skupinu bratří Mašínů

Poslanecká sněmovna zvažuje návrh na udělení nejvyššího státního vyznamenání Řádu bílého lva šestici členů protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů. Sněmovna již projednala předběžný seznam kandidátů na vyznamenání, který aktuálně čítá 34 jmen. Schvalovat ho bude plénum komory. 

Odbojová skupina bratří Mašínů by mohla být ve hře znovu po několika letech, v minulosti její členy navrhoval na ocenění Senát. Jde o Josefa Mašína a posmrtně o Ctirada Mašína, Milana Paumera, Ctibora Nováka, Václava Švédu a Zbyňka Janatu.

V říjnu 1953 se členové skupiny rozhodli emigrovat přes Německou demokratickou republiku do Západního Berlína. Svého cíle nakonec dosáhli pouze bratři Mašínovi a Milan Paumer. Václav Švéda a Zbyněk Janata byli během útěku dopadeni a následně v Československu popraveni. Skupina při útěku zabila několik příslušníků bezpečnostních sborů v ČSR a východním Německu. 

Dalšími kandidáty v předběžném seznamu pro letošní vyznamenání jsou mj. ředitel BIS Michal Koudelka, kterého prezident už sedmkrát odmítl jmenovat na návrh vlády do hodnosti generála. Na vyznamenání byl navržen i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Zeman už začátkem března oznámil, že tomuto návrhu vyhoví. V souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu vyzdvihl Zelenského statečnost.