Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman se setkal s Čaputovou, společně uctili památku 80. výročí operace Anthropoid

Prezident Miloš Zeman se po půl roce opět setkal se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Ta navštívila Českou republiku v den 80. výročí útoku československých výsadkářů na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. V rámci návštěvy se slovenská prezidentka setkala i s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN) a předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09). 

Čaputová do Prahy přijela v pátek odpoledne, návštěvu zahájila v Resslově ulici uctěním památky československých parašutistů Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše, kteří před 80 lety na Heydricha zaútočili. V kostele se oba ukrývali a později spolu s dalšími pěti parašutisty v červnu 1942 po boji zemřeli.

Ve tři hodiny slovenská prezidentka uctila společně s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou a ministrem vnitra Vítem Rakušanem v parku na pražské Ohradě památku dalších hrdinů operace Anthropoid, kteří se podíleli na atentátu na Reinharda Heydricha. Na místě zazněly hymny České i Slovenské republiky, pěhem pietního aktu položila slovenská prezidentka spolu s českými ústavními činiteli sedm symbolických růží na památku sedmi padlých parašutistů.

“Pro oba naše dnešní státy provázané společnou minulostí lidských vazeb byla operace Anthropoid obzvlášť důležitá. Úspěšný útok na jednoho z architektů holokaustu patřil mezi nejvýznamnější diverzní akce druhé světové války. Jsem ráda, že díky Jozefu Gabčíkovi nese tento útok i silnou slovenskou stopu,” uvedla v projevu Čaputová. Je podle ní i symbolem provázanosti s první Československou republikou, stejně jako Slovenské národní povstání nese silnou moravskou a českou stopu.