Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Srbský prezident Vučić: Putin nám slíbil plyn. Kdybych ještě něco chtěl, mám zavolat

Srbský prezident Aleksandar Vučič uvedl, že se v telefonickém rozhovoru s Vladimirem Putinem dohodl na tříleté smlouvě o dodávkách plynu. Dosavadní desetiletá smlouva Srbska s Gazpromem o dodávkách plynu vyprší 31. května. Vučič rovněž uvedl, že s Putinem jednal o rozšíření skladovacích prostor pro plyn v balkánské zemi.

„O ceně teď nemohu mluvit, všechny podrobnosti budou dohodnuty s Gazpromem,“ řekl Vučić novinářům. Bez bližších podrobností dodal, že cena dodávaného plynu bude podle dohody s Putinem vázaná na cenu ropy. „Putin řekl, abych mu zavolal, pokud budu mít pocit, že je potřeba ještě něco projednat,“ uvedl srbský prezident, který je blízkým Putinovým spojencem. 

V roce 2008 Srbsko svěřilo své plynárenské a ropné odvětví do rukou ruských společností. Firmy Gazprom Něfť a Gazprom společně drží většinový podíl v jediné ropné společnosti v zemi, zatímco Gazprom je většinovým akcionářem jediného zásobníku plynu v Srbsku.

Srbsko usiluje o vstup do Evropské unie, v poslední době se ale tato balkánská země dostala pod zvýšený tlak západních států, aby sladila svou zahraniční politiku se sedmadvacítkou a uvalila na Rusko za jeho invazi na Ukrajinu sankce.