Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident nevyhověl 80 žádostem o souhlas se vstupem do ukrajinské armády

Prezident Miloš Zeman ve středu nevyhověl 80 žádostem o souhlas se vstupem do ukrajinských ozbrojených sil, a to na základě nedoporučujícího stanoviska ministerstva vnitra. Někteří žadatelé jsou ve vězení nebo ve vazbě, uvedl Hrad. Koncem května Zeman nevyhověl 11 žádostem, které pro změnu nedoporučilo ministerstvo obrany.

„Na základě nedoporučujícího vyjádření Ministerstva vnitra prezident republiky Miloš Zeman ve středu dne 1. června 2022 nevyhověl žádostem 80 občanů ČR o souhlas s jejich vstupem do ozbrojených sil Ukrajiny. Někteří žadatelé jsou ve výkonu trestu odnětí svobody nebo ve vazbě,“ informoval tiskový mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček.

Minulý týden Hrad neschválil jiných jedenáct žádostí českých občanů. Jejich vstup do ukrajinských ozbrojených sil nedoporučilo ministerstvo obrany kvůli tomu, že šlo o profesionální vojáky a především příslušníky aktivní zálohy, kteří jsou potřeba k zajištění obranyschopnosti Česka.

Celkem už prezident Zeman schválil vstup do ukrajinských ozbrojených sil 103 Čechům. Nutná je v takovém případě kontrasignace předsedou vlády, kterou posléze Fiala potvrdil. Čeští dobrovolníci se podle dostupných informací již zapojili do bojů na Ukrajině, podrobnosti o jejich počtu nejsou k dispozici. Koncem března se objevily snímky, které některé z nich zachycují v Irpini u Kyjeva. S dalšími mluvili čeští novináři působící na Ukrajině.