Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezidentovi věří třetina národa, nejvíce důvěry má premiér Fiala a poslanec Babiš

Prezident Miloš Zeman se podle posledního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) těší důvěře 35 procent občanů. Nejvyšší důvěře se mezi politiky těší premiér Petr Fiala (ODS) a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, oba shodně oceňuje 39 procent lidí. Předseda SPD Tomio Okamura se podle průzkumu těší důvěře 34 procent lidí, šéf hnutí STAN Vít Rakušan 33 procent.

„Oproti posledním šetřením z června a července 2021 se zlepšilo hodnocení v případě premiéra a předsedy ODS Petra Fialy, předsedy hnutí ANO Andreje Babiše, předsedy hnutí SPD Tomia Okamury, prezidenta Miloše Zemana, předsedy KDU-ČSL, místopředsedy vlády a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky,” uvedla agentura s tím, že nárůst nedůvěry se objevil v případě předsedkyně TOP 09 a zároveň předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové.

Nedůvěra více či méně významně převažuje nad důvěrou u všech zkoumaných politických představitelů, uvedli sociologové. Největší nedůvěru zaznamenal ministr pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš, kterému nyní nevěří 63 procent respondentů. U Fialy, který se mezitím z lídra opozice stal na konci roku premiérem, se důvěra zvýšila o 19 procentních bodů, zatímco o čtyři procentní body mu ubylo nedůvěřujících.

Lidé měli při rozhodování na výběr jména předsedů stran či hnutí zastoupených v Poslanecké sněmovně, vybraných členů vlády a prezidenta republiky.