Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman by vetoval zákon o sňatcích lidí stejného pohlaví. Registrované partnerství stačí

Prezident Miloš Zeman na tiskové konferenci po jednání s maďarskou prezidentkou Katalinou Novákovou prohlásil, že by vetoval novelu občanského zákoníku, podle které by stejnopohlavní páry od poloviny příštího roku měly mít možnost uzavírat manželství. To přitom předpokládá ohlášená novela, kterou v úterý obdržela Poslanecká sněmovna. Pod návrh nepřipojili své podpisy pouze poslanci z KDU-ČSL a SPD.

„Předmětem současné diskuse je mimo jiné návrh zákona o manželství stejnopohlavních párů. Pokud takový zákon dostanu na stůl, budu ho vetovat. Protože nejen z jazykového hlediska slovo manželství implikuje, že jde o svazek muže a ženy. Vedle toho slovo rodina pochází ze slova rodit. A zatím jsem si nevšiml, že by ve stejnopohlavních párech k rození dětí docházelo,“ prohlásil prezident.

Stejnopohlavním párům podle něj náleží všechny výhody v rámci registrovaného partnerství. „Ale rodina je svazek muže a ženy. Tečka,” zdůraznil. A dodal, že by naopak podpořil ústavní novelu, která by definovala manželství právě jako svazek muže a ženy.

Manželé stejného pohlaví by měli podle současné předlohy stejná práva a povinnosti jako manželé opačného pohlaví. Jde například o vznik společného jmění, nárok na vdovský a vdovecký důchod, o práva a povinnosti k dětem, které vychovávají, a o přístup k náhradní rodinné péči.