Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman se bývalému poradci Šarapatkovi omlouvat nehodlá, proti rozsudku se odvolá

Prezident Miloš Zeman se plánuje odvolat proti rozsudku rakovnického soudu, který mu ukládá omluvit se svému bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi za výrok o jeho údajné neschopnosti. Uvedl to dnes Zemanův advokát Marek Nespala. Kauzou se tak bude zabývat odvolací soud, konkrétně Krajský soud v Praze.

„Odvolávat se budeme určitě, neboť nebyl zjištěn skutkový stav věci, aby bylo možné objektivně rozhodnout. Podrobná argumentace bude samozřejmě vycházet z písemného odůvodnění rozhodnuti o vyhovění žalobě,“ uvedl prezidentův advokát Nespala.

Prezident v listopadu 2017 v televizi Barrandov řekl, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost. Šarapatka ale odešel z úřadu vlády v době, kdy byl Zeman premiérem, po dohodě. Šarapatka se proto snaží dosáhnout omluvy soudní cestou. V minulosti již docílil omluvy od ministerstva financí, jakožto zástupce státu, protože podle tehdejšího výkladu nešlo prezidenta přímo žalovat za výrok, který souvisí s výkonem jeho funkce. 

Ústavní soud ale předchozí rozhodnutí soudů zrušil. Podle rozhodnutí Zemanův výrok nesouvisel s výkonem prezidentské funkce, a je tak nutné žalovat přímo jeho. Spor se tak vrátil k Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který loni v říjnu Šarapatkovu žalobu na ochranu osobnosti z procesních důvodů zamítl. Šarapatka následně podal na Zemana novou žalobu k rakovnickému okresnímu soudu, který dospěl k závěru, že Zeman výrokem zasáhl do Šarapatkových osobnostních práv. Zeman se ale omlouvat nehodlá.