Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zpěvačka Kelarová odmítla nominaci na státní vyznamenání. Od Zemana ho nepřijme

Romská zpěvačka, muzikantka a sbormistryně Ida Kelarová odmítla nominaci na státní vyznamenání od prezidenta republiky. Z rukou Miloše Zemana by dle svých slov nemohla ocenění převzít, protože ho nepovažuje za důstojného reprezentanta země a jehož rozhodnutí v ní vzbuzují stud a vztek.

„Dostala jsem krásnou zprávu, že jsem byla navržena na Státní vyznamenání. Neumím si vůbec představit, že bych tuto významnou cenu, které si nesmírně vážím, měla přijmout od prezidenta České republiky Zemana. Tuto cenu jsem s lítostí odmítla,“ uvedla zpěvačka na Facebooku. „V mém mládí by nikdy nevěřila, že se dostanu za svoji práci tak vysoko, ale taky bych nikdy nevěřila, že budeme mít takového prezidenta. Děkuji vám všem, kteří mě podporujete, to je pro mě to nejvyšší ocenění,“ vysvětlila Kelarová.

Nominaci zpěvačky chtěl Senátu České republiky, který prezidentovi přináší jména možných oceněných, navrhnout referent pro oblast národnostních menšin Cyril Koky nebo předseda neziskové organizace JULIUS z.s. Štefan Ličartovský.

„Nominace na státní vyznamenání si nesmírně vážím, zejména proto, že mě chtěli navrhnout sami Romové. Pokud bych byla Senátem opravdu nominována a prezident Zeman se rozhodl mi vyznamenání udělit, nemohla bych ho přijmout. Zeman svými slovy a jednáním v podstatě popírá to, o co já se v České republice 25 let snažím, tedy aby si lidé vůči sobě navzájem projevovali respekt a chovali se k sobě s úctou,“ vysvětlila zpěvačka.