Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident povýšil budoucího náčelníka generálního štábu Řehku na generálmajora

Prezident Miloš Zeman dnes povýšil do hodnosti generálmajora ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Karla Řehku, který se od července stane náčelníkem Generálního štábu Armády ČR. Učinil tak na návrh vlády kvůli Řehkově nové funkci. Zeman rovněž od začátku srpna propůjčil generálskou hodnost dosavadnímu plukovníkovi Pavlu Skálovi.

Povýšení zdůvodnila vláda na podnět ministryně obrany Jany Černochové (ODS) potřebou svázání služebního místa s konkrétní hodností a jí odpovídajícím konkrétním služebním platem. Řehkovi předchůdci v pozici náčelníka Generálního štábu Aleš Opata i Josef Bečvář byli jmenováni jako generálporučíci, tedy tříhvězdičkoví generálové. Řehka je ode dneška dvouhvězdičkovým generálem.

„Přeju vám oběma, abyste české armádě sloužili nejlépe, jak budete umět. Věřím, že váš dosavadní život a profesní kariéra, se kterými jsem se seznámil, jsou zárukou, že tomu tak skutečně bude,“ uvedl po jmenování prezident republiky Miloš Zeman.

Řehka vedl NÚKIB od března 2020, kvůli čemuž odešel do civilu. Po jmenování náčelníkem se tak do armády vrací. Jeho nástupcem v čele úřadu pro kybernetickou bezpečnost se zřejmě stane dosavadní náměstek Lukáš Kintr. Úřad se pod Řehkovým více než dvouletým vedením opakovaně věnoval například kybernetickým útokům na české instituce a firmy.