Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident se v pondělí setká s premiérem Fialou, aby vybrali nového ministra školství

Prezident Miloš Zeman se v pondělí večer setká na zámku v Lánech s premiérem Petrem Fialou (ODS), aby společně prodiskutovali kandidáta na nového ministra školství. Prezident očekává, že Fiala přijde s konkrétními jmény. Současný ministr Petr Gazdík (STAN) kvůli kontaktům s s mafiány o víkendu oznámil, že odstoupí ke konci června. STAN chce jeho nástupce představit do konce týdne.

“Situaci jsem s panem prezidentem probíral. Za nás jako za Kancelář prezidenta republiky očekáváme, že proběhne diskuse mezi premiérem a panem prezidentem na jejich společné večeři, která se uskuteční v pondělí na zámku v Lánech. Tam předpokládá pan prezident, že mu pan premiér představí nového kandidáta na ministra školství za odcházejícího pana Gazdíka a my jako Kancelář prezidenta republiky budeme připraveni provést jmenování nového ministra školství,” uvedl Zemanův kancléř Vratislav Mynář. 

Vicepremiér a předseda STAN Vít Rakušan v pondělí hovořil o tom, že kandidát na ministra školství nebude mimo vládní hnutí. V příštích dnech se bude s možnými adepty scházet a pak představit až “nejlepšího nezpochybnitelného kandidáta”. Nabídku vést školství už podle médií odmítli poslanci STAN Viktor Vojtko, Vladimír Balaš, Jan Berki nebo místostarostka středočeských Psár Martina Běťáková.

Odmítl i senátor Jiří Drahoš, který prý nechce „naskakovat od rozjetého vlaku“. “Jsem přesvědčený o tom, že nový ministr by měl mít velmi silnou stranickou podporu, a já jsem nezávislý senátor. Nastoupit teď do této situace jako nezávislý ministr by bylo z mého pohledu problematické,” vysvětlil. Do čela ministerstva školství by se tak mohl dočasně bývalý ministr Robert Plaga (za ANO). Ten je nyní politickým náměstkem Gazdíka a od září má vést Národní akreditační úřad pro vysoké školství.