Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Kolumbie si zvolila nového prezidenta, bývalého partyzána Gustava Petra

Novým prezidentem Kolumbie byl zvolen levicový kandidát Gustavo Petro. V nedělním druhém kole prezidentských voleb porazil milionáře Rodolfa Hernándeze, který svou prohru uznal. Dvaašedesátiletý Petro se tak stane prvním levicovým prezidentem Kolumbie. Petro získal 50,47 procenta hlasů, zatímco Hernández obdržel pouze 47,27 procenta hlasů. 

Petro chce prosadit ambiciózní penzijní, daňové, zdravotnické a zemědělské reformy a změnit způsob, jakým Kolumbie bojuje s drogovými kartely a dalšími ozbrojenými skupinami. Mladé voliče oslovuje Petro i sliby lepší ochrany životního prostředí. Voliče oslovila také Petrova viceprezidentka, ekologická aktivistka Francia Márquezová, která se stane první ženou černé pleti v této funkci.

Bývalý starosta Bogoty Petro je politický veterán, o prezidentský úřad se ucházel už potřetí. Petro býval v mládí rovněž členem jedné z povstaleckých organizací, skupiny M-19. Podle některých médií se ale neúčastnil ozbrojených akcí a v roce 1990 podpořil mírovou dohodu s vládou.

„Zavazujeme se k opravdové změně,“ uvedl nově zvolený prezident před svými příznivci. „Změna spočívá v tom, že za sebou necháme zlobu a sektářství,“ dodal politik, který se 7. srpna stane hlavou státu, stále trpícího vysokou mírou násilí ze strany organizovaného zločinu, polovojenských oddílů a guerill. Uvedl také, že se bude snažit o spolupráci s dalšími politickými silami a vyzval k dialogu s Hernándezem a jeho voliči.