Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident přijme v Lánech premiéra Fialu, hovořit budou o novém ministru školství

Prezident Miloš Zeman dnes na zámku v Lánech přijme premiéra Petra Fialu (ODS). Na pravidelném jednání u večeře by měl předseda vlády s hlavou státu probrat návrh na jmenování nového ministra školství. Už odpoledne se má také sejít s kandidátem na tento post, poslancem a právníkem Vladimírem Balašem (STAN).

Současný ministr školství Petr Gazdík (STAN) končí ve funkci 30. června. Rezignoval kvůli kontaktům s podnikatelem obviněným v kauze kolem pražského dopravního podniku. Policisté viní i bývalého radního za STAN, Petra Hlubučka. Opoziční hnutí ale volají kvůli kauze kolem pražského dopravního podniku i po širší rekonstrukci kabinetu. 

Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka spolu dnes politici proberou také aktuální domácí i zahraniční dění. Nepochybně se budou bavit o Ukrajině a nadcházejícím summitu NATO v Madridu, na kterém bude Česko zastupovat právě Fiala. Tématem může být i blížící se české předsednictví EU, energetická krize nebo rostoucí inflace.

Zeman se s předsedou vlády potkává na večeři v Lánech jednou měsíčně, naposledy spolu takto jednali 16. května. Poté spolu ale ještě mluvili o pět dnů později během setkání expertního týmu prezidenta.