Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Předseda Senátu vyhlásil termín voleb. Mezi pět favoritů patří Babiš, Nerudová a Fischer

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v pondělí oficiálně vyhlásil termín příštích prezidentských voleb. První kolo se uskuteční 13. a 14. ledna 2023. Spolu se zveřejněním termínu by měli všichni zájemci o křeslo na Hradě také oficiálně oznámit svou kandidaturu. Někteří tak již učinili, jiní zatím ne. Mezi pět největších favoritů prezidentské volby patří podle sázkových kanceláří následující osobnosti.

Největší šanci má s až 31 procenty podpory bývalý premiér Andrej Babiš (ANO). Ten kandidaturu sice zatím neoznámil, ale vše nasvědčuje tomu, že tak během pár dnů učiní. Nějakou dobu již objíždí republiku v obytném voze a setkává se s občany, na billboardech lze také vidět kampaň „Za Babiše bylo líp“.

Druhým favoritem je generál Petr Pavel, pro kterého by mohlo hlasovat 28 % občanů. Petr Pavel je český voják a armádní generál Armády České republiky ve výslužbě, který mezi roky 2015 až 2018 působil jako předseda vojenského výboru NATO. Lidé potřebují slyšet někoho, kdo jim dá alespoň nějakou orientaci, nějakou jistotu, na kterou se lze v nejisté době spolehnout,“ řekl Pavel v jednom z rozhovorů. 

Kandidaturu ohlásila také první žena těchto voleb, bývalá rektorka a ekonomka Danuše Nerudová. Již od května poctivě pracuje na sběru podpisů. Podle sázkových kanceláří by Nerudová získala 7 % hlasů, a skončila by tak třetí. „Je čas vrátit prezidentský úřad tam, kam patří. Zasloužíme si mít civilního prezidenta, který není papaláš a nezavírá se na Hradě jako ve slonovinové věži,“ prohlásila v úvodu své kampaně.

Senátora Pavla Fischera zřejmě není nutné představovat, neboť na prezidenta kandidoval již v minulých volbách. Tehdy jej porazili Jiří Drahoš a současný prezident Miloš Zeman, takže Pavel Fischer skončil až na třetím místě. Podle sázkových kanceláří má šanci tentokrát získat 6 % hlasů.

Mezi pět nejsilnějších kandidátů patří také předseda Českomoravské konfederaci odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Ten svou občanskou kandidaturu oznámil začátkem května a rychle se dostal na přední příčky volebních průzkumů. Podle nich by Středulu volilo 5 % občanů.