Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Prezident Zelenskyj oznámil, že Ukrajina začala do EU vyvážet elektrickou energii

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že Ukrajina začala vyvážet elektrickou energii do Evropské unie. Podle premiéra Denyse Šmyhala začal export okamžitě v objemu 100 megawattů. Tento krok podle Zelenského pomůže unii snížit závislost na ruských energetických surovinách a je „dalším významným krokem v našem směřování k Evropské unii“. 

„Díky ukrajinské elektřině půjde nahradit významnou část ruského plynu, který používají evropští spotřebitelé. Pro nás je to tedy nejen otázka příjmů z exportu, nýbrž i otázka bezpečnosti pro celou Evropu,“ řekl Zelenskyj. „Dovolte mi připomenout, že k napojení naší země na společný energetický systém EU došlo již po začátku války. Ukrajina nyní dělá věci, které se kdysi zdály nemožné,“ uvedl ukrajinský prezident. 

Poté, co byla ukrajinská přenosová soustava v polovině března propojena se soustavou v EU, získal Kyjev pozorovatelský status v Evropském sdružení provozovatelů přenosových soustav elektřiny (ENTSO-E). 

Sdružení tento týden uvedlo, že byly dokončeny přípravy na zahájení vývozu z Ukrajiny a rovněž z Moldavska k 30. červnu. Export se bude uskutečňovat pomocí propojení vedení s Rumunskem. Premiér Šmyhal ve svém prohlášení uvedl, že potenciál vývozu elektřiny z Ukrajiny směrem do EU je až 2,5 gigawattů.