Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Dlužníci dostanou další šanci. Prezident Zeman podepsal opakování milostivého léta

Prezident Miloš Zeman dnes podepsal zákon, který umožní zopakování akce „Milostivé léto“. Někteří dlužníci v exekuci tak znovu dostanou šanci splatit vymáhané peněžité závazky bez úroků nebo penále. Opakování takzvaného milostivého léta bude trvat tři měsíce od září. Umožní lidem zbavit se vymáhaných dluhů u veřejných institucí a státních či polostátních firem. 

Předloha se týká exekucí, které začaly před loňským 28. říjnem. Skončit by mohly exekuce na dluh u samospráv, úřadů, státních fondů, škol, městských či státních a polostátních firem, zdravotních pojišťoven, Českého rozhlasu či České televize.

Dlužník bude muset exekutorovi písemně sdělit, že žádá o zahájení postupu podle pravidel milostivého léta. Bude moci požádat o sdělení výše dlužné částky, kterou má ještě uhradit. Exekutor bude muset odpovědět do 15 dnů. Paušální náhrada nákladů exekuce bude činit 1815 korun s daní z přidané hodnoty.

První milostivé léto se uskutečnilo od loňského 28. října do letošního 28. ledna. Exekuce se uzavřela, pokud dlužník zaplatil původní dlužnou částku a 908 korun exekutorovi. Penále, úroky a další poplatky se odpustily. Takto exekutoři podle podkladů k návrhu zákona zastavili zatím 42 000 exekucí.

Exekutoři se k opakování milostivého léta staví rezervovaně. Prezident Exekutorské komory Jan Mlynarčík v tiskové zprávě uvedl, že milostivé léto mělo být původně mimořádné a ojedinělé a u toho mělo zůstat. „Opakování milostivého léta bereme jako rozhodnutí zákonodárců, nicméně takto bude ochota dlužníků platit dluhy čím dál menší,“ prohlásil.