Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Lid svrhnul srílanského prezidenta Radžapaksu, ten se nyní snaží uprchnout ze země

Tisíce odpůrců srílanského prezidenta Gotabaji Radžapaksy v sobotu vtrhlo do jeho rezidence a uvedli, že rezidenci neopustí, dokud hlava státu neodstoupí. Vtrhli také do sídla premiéra, které zapálil. Radžapaksa poté souhlasil, že ve středu oficiálně rezignuje. Již v pondělí se ale pokusil uprchnout ze zbědované země do Dubaje. Pracovníci na letišti mu však neumožnili odletět.

Úřady uvedly, že pracovníci imigračního úřadu odmítli hlavu státu pustit do letištní VIP zóny, on zase nechtěl projít běžnou frontou ze strachu, že se na něj vrhne dav lidí. Radžapaksa údajně zmeškal čtyři lety do Spojených arabských emirátů a s manželkou se musel potupně vrátit na nedalekou vojenskou základnu, kde se nyní ukrývá.

Dokud je Radžapaksa prezidentem, požívá imunitu a úřady ho nemohou zatknout. Ještě před odstoupením však hodlá „odjet“ do zahraničí, aby se vyhnul možnosti zadržení. Je totiž obviněný z korupce a špatného hospodaření země. Ta se nyní nachází v bankrotu a zažívá nejhorší finanční krizi ve své historii.

Prezident rovněž čelí obvinění z válečných zločinů včetně násilných zmizení lidí či mimosoudních poprav. Tyto činy měl spáchat v době, kdy byl ministrem obrany a kdy v roce 2009 dovedl ke krvavému konci občanskou válku vedenou proti tamilské menšině. Již více než deset let se tato obvinění nemohou dostat před soud. Prezident Radžapaksa se dlouhé měsíce bránil tlaku veřejnosti, aby odstoupil.