Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zemanův přítel, bývalý šéf ruských železnic Jakunin, je podezřelý z miliardové korupce

Bývalý šéf ruských státních železnic a přítel českého prezidenta Vladimir Jakunin je opět v hledáčku investigativních novinářů. V magazínu Insider vychází na pokračování obsáhlá reportáž o tom, jak se uplácelo na ruských železnicích v době, kdy je právě vedl Jakunin. Podle svědků musely firmy odvádět až 35 procent z ceny zakázky, což v prostředí ruských železnic představuje miliardové sumy. 

“Celkové škody na ruském rozpočtu z tohoto škrtu dosáhly více než 20 miliard dolarů,” píše Insider, který sídlí v lotyšské Rize. Jakunin přitom v Rusku nečelí žádnému vyšetřování. Novináři to dávají do souvislosti s tím, že peníze z úplatků plynuly i na financování prokremelské propagandy. Korupční peníze pak skupina spojená s Jakuninem vyprala díky důmyslnému systému v Moldavsku.

Český prezident Miloš Zeman a Vladimir Jakunin se vzájemně označovali za přátele. Seznámil je bývalý komunistický armádní důstojník Zdeněk Zbytek. “Mám pocit, že v současnosti osobnost prezidenta Zemana značně přesahuje ostatní evropské státníky. Pokud se dá dnes ještě o nějakých státnících v Evropě hovořit,” vyznal se Jakunin v roce 2015 ze vztahu s českým prezidentem.

Zeman se pravidelně účastnil Jakuninových konferencí na řeckém ostrově Rhodos. Cesty na konference za přítelem Jakuninem se mu hradily ze státního rozpočtu. Kupříkladu za tu z roku 2016 prezidentská kancelář předložila vládě k proplacení 300 tisíc, o další náklady se podělily ministerstva obrany a vnitra. Insider připomíná, že myšlenka na návrat Miloše Zemana do vysoké politiky se zrodila právě na jedné z konferencí na Rhodosu, kam Zeman díky Zbytkovi jezdil i coby “důchodce z Vysočiny”.