Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Policie odložila případ Zemanovy milosti pro podnikatele, trestný čin spáchán nebyl

Policisté odložili případ prověřování milosti, již udělil prezident Miloš Zeman kvůli vážné nemoci podnikateli Pavlu Podroužkovi. Média v minulosti informovala, že navzdory zdravotní diagnóze řídil firmy či cestoval. Detektivové nakonec dospěli k závěru, že nebyl spáchán trestný čin. Jejich zjištění by měla do několika dnů potvrdit i státní zástupkyně, pokud nevrátí případ k došetření. 

Muže, kterého pražští policisté stíhali za krácení daně se škodou zhruba 9,7 milionu korun, omilostnil Zeman v polovině loňského září. Hrad k tomu tehdy uvedl, že muž trpí závažným chronickým onemocněním několika životně důležitých orgánů, a to až na hranici jejich selhávání. Napsal také, že „tato onemocnění jej ve svém souhrnu mohou ohrozit na životě“.

Detektivové v souvislosti s milostí prověřovali podezření z podvodu, respektive z padělání a pozměňování lékařské listiny. Ve zdravotním posudku stálo, že Pavel Podroužek například trpí vředy na jícnu, nedostatkem železa v krvi a chronickým srdečním selháním a má také deprese a úzkosti. A vůbec že je celkově o „osobu trpící závažným a nevyléčitelným onemocněním“, jejíž „prognóza délky života je nepříznivá“.

Jenže podle zjištění novinářů podnikatel Podroužek po milosti nadále podnikal, řídil své firmy a cestoval do zahraničí. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček k tomu tehdy sdělil, že Zeman vycházel ze zdravotních zpráv. Abolici spolupodepsal bývalý premiér Andrej Babiš (ANO). Podroužek uvedl, že milost pro něj byla „obrovské překvapení“, žádost podala jeho matka.