Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Úřadující prezident Srí Lanky Vikremesinghe vyhlásil kvůli nepokojům výjimečný stav

Dosavadní premiér Srí Lanky Ranil Vikremesinghe, který po útěku prezidenta Radžapaksy vykonává prezidentské pravomoci, vyhlásil v zemi kvůli nepokojům výjimečný stav. Politické vedení krachující Srí Lanky chce s jeho pomocí zvládnout protesty občanů.

Před týdnem vyšly do ulic hlavního města Kolomba statisíce protivládních demonstrantů, kteří obsadili i prezidentskou rezidenci a úřad. Prezident Gotabaja Radžapaksa před lidovým povstáním uprchl nejprve na Maledivy, později do Singapuru a svému parlamentu zaslal rezignační dopis. 

Vikremesinghe je úřadujícím prezidentem od pátku a tuto funkci má vykonávat do zvolení nové hlavy státu, což má parlament na programu ve středu. Vyhlášení výjimečného stavu zdůvodnil Vikremesinghe bezpečností státu. „Je to účelné v zájmu veřejné bezpečnosti, ochrany veřejného pořádku a udržení zásobování a služeb nezbytných pro život společenství,“ uvedla vláda v oznámení o vyhlášení nouzového stavu.

Demonstranti však požadují i odchod Vikremesingha, kterého do funkce premiéra letos po propuknutí protestů na jaře jmenoval právě Radžapaksa. V půlce minulého týdne obsadili protestující i sídlo jeho úřadu. Protesty vznikly kvůli nedostatku energie i potravin. Státní pokladna je prázdná a země, které nesplácí půjčky, nemá peníze na nákup ropy. Kvůli nedostatku pohonných hmot je například zcela zakázána soukromá doprava.