Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Kauzou problematické zakázky v Lánské oboře se bude zabývat Nejvyšší soud

Kauzou dvousetmilionové veřejné zakázky na zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava se bude zabývat Nejvyšší soud. V případu, ve kterém byl ke třem letům vězení pravomocně odsouzen šéf Lesní správy Lány Miloš Balák, podali dovolání společnost Energie – stavební a báňská (ESB) a její manažer Libor Tkadlec.

„Ve věci bylo podáno dovolání odsouzeným Liborem Tkadlecem a společností Energie – stavební a báňská,“ potvrdil pro ČT soudce Okresního soudu v Kladně Petr Sedlařík, který v případu vynesl prvoinstanční rozsudek. Ten letos v březnu potvrdil i Krajský soud v Praze. 

Firmu Energie – stavební a báňská (ESB) a jejího manažera Libora Tkadlece potrestal soud za ovlivnění dvousetmilionové veřejné zakázky na zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava. Firmě udělil peněžitý trest 5,4 milionu korun a tříletý zákaz účasti ve veřejných zakázkách, Tkadlec dostal 2,5letou podmínku a peněžitý trest.

Balákovi soud uložil tříleté vězení, peněžitý trest 1,8 milionu korun a čtyřletý zákaz činnosti. Prezident Miloš Zeman ho ale omilostnil s tím, že zohlednil jeho dosavadní bezúhonnost a pracovitost. Podle Zemana navíc zřejmě nebyla pro odsouzení rozhodná povaha činu, ale to, kde Balák pracuje. Společnosti ESB a Tkadlecovi však prezident tresty neprominul.

Balák s Tkadlecem podle rozsudku ovlivňovali přípravu projektu a porušili zásady pro zadávání veřejných zakázek včetně rovného přístupu pro všechny účastníky a transparentnosti. Společnost ESB měla mít ze zakázky zisk téměř devět milionů korun, to se ale vzhledem k zahájení trestního stíhání nestalo.