Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pražský hrad představí na výstavě to nejlepší ze svých uměleckých sbírek

Po třech letech od uzavření Obrazárny Pražského hradu budou mistrovská díla z uměleckých sbírek Pražského hradu opět zpřístupněna veřejnosti. Návštěvníci uvidí ale jen polovinu děl, protože Hrad připravil výstavu do Císařské konírny, která je menší. Obrazárna čeká na rekonstrukci. 

Výstava s názvem Mistrovská díla, která má trvat do konce října, zahrnuje 68 z původních 128 děl. Jsou mezi nimi práce malířů jako byli Hans von Aachen, Bartholomeus Spranger, Joseph Heintz, Joos van Cleve, Peter Paul Rubens, Lucas Cranach, Hans Holbein, Tiziano Vecelio, Paolo Caliari zvaný Veronese, Jacopo Robusti zvaný Tintoretto a další.

Podstatnou část sbírky zakoupil v roce 1650 císař Ferdinand III. v Antverpách jako náhradu za rudolfínské sbírky uloupené Švédy. V 18. století byly přivezeny z Vídně do Prahy některé obrazy arcivévody Leopolda Viléma. Díla českého baroka a 19. století byla zakoupena po první světové válce z Masarykova národního fondu a v roce 1965 byla sbírka obohacena o další akvizice. 

Výstava se uskuteční v  prostorech Císařské konírny kvůli tomu, že Hrad nemá peníze na rekonstrukci klimatizace v Obrazárně, která je pro vystavení vzácných děl zásadní. Chybí mu tržby z turistického ruchu zasaženého pandemií covidu-19, které jsou pro rozpočet Správy Pražského hradu významné. Kdy se bude Obrazárna sídlící v bývalých konírnách opravovat, tak není zřejmé.