Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Brazilský prezident Bolsonaro zahájil kampaň před říjnovými volbami, usiluje o druhý mandát

Brazilský prezident Jair Bolsonaro v neděli na mítinku se svými příznivci na zaplněném stadionu v Riu de Janeiro zahájil svou kampaň před říjnovými volbami. Konzervativní pravicový politik v projevu mluvil o Bohu, střelných zbraních či o rodině a prohlásil, že „armáda je na naší straně“. Zhruba dva měsíce před prvním kolem voleb Bolsonaro podle průzkumů ztrácí na hlavního vyzyvatele, kterým je levicový exprezident Luiz Inácio Lula da Silva.

Start hlavní části kampaně provázejí obavy vyvolané Bolsonarovými výroky ohledně organizace voleb. Prezident opakovaně zpochybňuje důvěryhodnost elektronického hlasovacího systému, který se v zemi používá od roku 1996, aniž by svá tvrzení podpořil pádnými důkazy. Důsledkem jsou pochybnosti, zda přijme porážku, pokud na podzim zvítězi někdo jiný.

Bolsonaro mimo jiné voličům slíbil, že pokud prezidentský mandát obhájí, prodloužií program poskytující dávky ve výši 600 realů (asi 2 600 Kč) měsíčně Brazilcům s nízkými příjmy. Podle tamních novinářů prezident na podobné výdajové kroky v kampani výrazně spoléhá, zatímco jeho pozici podkopává meziroční inflace pohybující se delší dobu těsně nad deseti procenty.

Bolsonaro v průzkumech veřejného mínění výrazně zaostává za svým hlavním rivalem, který Brazílii vedl v letech 2003 až 2010. V červnu by Lula podle sondáže agentury Datafolha získal hlasy 47 procent respondentů, zatímco pro úřadujícího prezidenta se vyslovilo 28 procent respondentů. Popularita Luly v minulých letech poněkud ochabla v důsledku korupčních vyšetřování a exprezident také strávil přes půldruhého roku za mřížemi kvůli později zneplatněnému verdiktu.