Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman přijal na Pražském hradě hrdiny bojů za svobodu a jejich blízké

Prezident republiky Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal hrdiny bojů za svobodu a jejich blízké. Zeman v průběhu setkání ocenil činnost Českého svazu bojovníků za svobodu a vyjádřil pobouření nad diskriminací této organizace. 

Setkání ze zúčastnili například Jiří Pitín (80 let), druhé nejmladší lidické dítě, Emil Šneberg (90 let), účastník Pražského povstání v květnu 1945, Jaroslava Křupalová (87 let), nejmladší účastnice Pražského povstání v květnu 1945 či Zdeňka Valouchová (85 let), pozůstalá po otci, příslušníku Obrany národa popraveném ve Vratislavi. 

Zemanovo pobouření nad diskriminací organizace Svaz českých bojovníků za svobodu mířilo na to, že Svaz nedostane v letošním roce ze státního rozpočtu žádnou finanční podporu. Na návrh skupiny poslanců v čele s poslancem ODS Jakubem Jandou to v rámci finálního projednání rozpočtu schválila Sněmovna.

„Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS) se v uplynulých letech odklonil od svého původního poslání a zcela přestal splňovat kritéria pro finanční pomoc z veřejných zdrojů. Jakákoliv částka poskytnutá ČSBS z peněz daňových poplatníků by byla v rozporu se zásadou odpovědného hospodáře, jakým by stát měl být,” stálo v písemném odůvodnění návrhu.

Předseda svazu Jaroslav Vodička čelil kritice kvůli mrhání finančních prostředků svazu na pronájem limuzíny s řidičem. Svaz pod jeho vedením taktéž udělil pamětní medaili s nápisem „Za vlast a svobodu” bývalému komunistickému poslanci Zdeňku Ondráčkovi, který se podílel na represích Čechů při demonstracích v roce 1989.