Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Čínský prezident varoval Bidena ohledně Tchaj-wanu. USA by si neměly hrát s ohněm, řekl

Čínský prezident Si Ťin-pching při čtvrtečním telefonátu se šéfem Bílého domu Joem Bidenem řekl, že Spojené státy by si neměly „zahrávat s ohněm“, pokud jde o přístup k Tchaj-wanu. Biden během rozhovoru zdůraznil, že americká politika ohledně Tchaj-wanu se nezměnila a že USA jsou proti „jednostranným snahám“ měnit stávající stav, sdělil Bílý dům.

“Kdo si hraje s ohněm, ten se spálí. Doufáme, že si v této věci udělají Spojené státy jasno,” uvedlo po rozhovoru prezidentů čínské ministerstvo zahraničí. Si Ťin-pching měl Bidena důrazně varovat, že jakékoliv pokusy zpochybňovat politiku jedné Číny nezůstanou bez odezvy. Vyzval proto Spojené státy americké, aby princip „jedné Číny“, podle kterého Tchaj-wan patří do sféry vlivu Pekingu, dodržovaly.

Ostrovní Tchaj-wan však dlouhé roky funguje nezávisle v čele s demokraticky volenou vládou, přičemž Spojené státy mu vyjadřují podporu. Prezident Biden na jaře uvedl, že Washington je připraven vojensky zasáhnout v případě útoku na Tchaj-wan.

Biden podle své mluvčí Jen Psakiové “zdůraznil, že politika Spojených států zůstává v tomto směru konstantní a Spojené státy se striktně staví proti všem snahám změnit status quo nebo podkopávat mír a stabilitu v Tchajwanském průlivu”. Dlouhodobě totiž panuje strach, že se Peking pokusí Tchaj-wan ovládnout silou.