Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman podepsal zákon o úsporném tarifu, výši příspěvku stanoví vláda

Prezident Miloš Zeman podepsal zákon zavádějící takzvaný úsporný tarif, který má pomoci domácnostem snížit účty za elektřinu, plyn i teplo. Úsporný tarif bude mít podobu dotace ze státního rozpočtu určené dodavatelům energií, kteří pak o tuto dotaci sníží domácnostem platby. Výši příspěvku bude stanovovat vláda nařízením.

Domácnosti by mohly díky úspornému tarifu ušetřit až 16 tisíc korun za rok. Úsporný tarif nebudou moct využít firmy a nebude se také vztahovat na chaty a chalupy, které využívají tzv. víkendový tarif, či dobíjení elektromobilů. Nárok na něj ale naopak mají i společenství vlastníků jednotek (SVJ) a družstva.

Na rozdíl od domácností, u kterých se úspora v podobě záloh či konečného vyúčtování projeví automaticky, si musí o úsporný tarif SVJ a družstva zažádat. Navíc se to týká pouze těch, která využívají teplo z centrálního zásobování nebo z domovních kotelen. U SVJ a družstva je horní hranice příspěvku stanovena na 30 tisíc korun.

Na úsporný tarif bude ve státním rozpočtu vyhrazeno celkově až 30,6 miliard korun. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (nestraník za STAN) při projednávání v Senátu vysvětlil, že příspěvek bude fixní částka a čím méně energie domácnosti spotřebují, tím větší část jim pokryje. Vláda tak chce motivovat domácnosti k úsporám. K úsporám vyzval firmy i jednotlivce také premiér Petr Fiala (ODS).