Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Letošní žně na Ukrajině by mohly být poloviční, upozornil prezident Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval, že letošní žně na Ukrajině by ve srovnání s předchozími roky mohly být poloviční. Za pokles podle něj může ruská invaze. Ukrajina patří mezi klíčové exportéry obilí na světě, ale hlavní obchodní trasu přes Černé moře zablokovala ruská invaze.

“Ukrajinským žním letos hrozí, že budou dvakrát nižší,” napsal Zelenskyj na twitteru, aniž by uvedl zdroje své prognózy. Ukrajinský prezident sdílel video, které poukazuje na ničivé důsledky ruské invaze na ukrajinské zemědělství. V posledních letech produkce dosahovala 70 až 80 milionů tun obilí. Podle ukrajinského prezidenta zůstává hlavním cílem předejít potravinové krizi na světě, kterou by pokračující ruská válka proti Ukrajině mohla vyvolat. 

Ukrajina patří k hlavním světovým exportérům obilí a mezinárodní odborníci se obávají, že zablokování námořní trasy může vést k nedostatku a růstu cen této komodity. To by dopadlo především na chudší země. Podle odhadů Kyjeva je v přístavech zablokováno na 20 až 25 milionů tun ukrajinského obilí.

Předminulý týden však dojednaly Ukrajina, Rusko, OSN a Turecko podmínky pro obnovu námořní přepravy a toto pondělí vyplula z Oděsy první loď s ukrajinským obilím. Podle tureckého ministerstva obrany nákladní loď Razoni směřuje do přístavu Tripolis v Libanonu, který patří mezi země nejvíce závislé na dodávkách obilí z východní Evropy.