Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Turecký prezident Erdogan se dnes setká s Putinem v Soči, budou jednat o Sýrii

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se dnes setká se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Jednání se bude konat v ruském letovisku Soči. Prezidenti budou jednat mimo jiné o ukončení války v Sýrii či o možnosti další turecké vojenské intervence v Sýrii. Prezidenti se setkají v relativně krátké době už podruhé, naposledy spolu hovořili 19. července v Teheránu. 

“Především jsou (na programu) různé dimenze našich bilaterálních vztahů: čili také obchodní a ekonomická spolupráce,” uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, podle něhož se Putin s Erdoganem, tedy prezidentem členské země NATO, chystají projednat rovněž konflikty v Sýrii a na Ukrajině. Rusko sousední zemi vojensky napadlo v únoru a vyvolalo tím největší pozemní konflikt v Evropě od konce druhé světové války. “Na pořadu dne je mnoho dalších otázek,” poznamenal Peskov. 

Jednou z nich bude podle něj první vyplutí lodi s ukrajinským obilím přes Černé moře a plnění istanbulských dohod. Před několika dny vyplula z Ukrajiny loď s nákladem kukuřice, cestu ji umožnilo uzavření dohody o obnovení vývozu potravin z přístavů blokovaných kvůli únorové ruské invazi. Úmluvy před tím uzavřely v Istanbulu Rusko, Ukrajina, Turecko a OSN. 

Očekává se, že jednání bude dominovat ukončení války na Ukrajině a zahájení další turecké intervence v Sýrii. Putin přitom v Teheránu Erdoganovi řekl, že Rusko i nadále zastává odmítavý postoj k jakémukoliv dalšímu útoku, který by Turecko mohlo plánovat proti kurdským ozbrojencům v Sýrii, a že stále podporuje syrský režim prezidenta Bašára Asada.