Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Bývalému prezidentu Donaldu Trumpovi prohledala FBI jeho letní rezidenci na Floridě

Bývalý prezident USA Donald Trump oznámil, že v jeho floridském sídle Mer-A-Lago zasahovala v pondělí FBI. Floridskou rezidenci Mar-a-Lago začal Federální úřad pro vyšetřování (FBI) prohledávat v noci na úterý. Vyšetřující se měli podle bývalého prezidenta „vloupat“ i do jeho sejfu. Operace se týká vyšetřování někdejšího státníka ohledně nakládání s tajnými dokumenty, napsala agentura AP s odvoláním na zdroj blízký záležitosti.

“Po práci a spolupráci s příslušnými vládními úřady nebyla tato neohlášená razie v mém domově ani nutná, ani vhodná,” uvedl Trump v prohlášení. Důvod razie neobjasnil. Resort Mar-a-Lago “je momentálně v obležení, napaden a obsazen velkou skupinou agentů FBI,” napsal exprezident. 

Americká federální prokuratura od května vyšetřuje, zda bývalý prezident při svém působení v úřadu nakládal správně s tajnými dokumenty. Národní archiv USA dříve zjistil, že Trump po konci svého funkčního období do své rezidence na Floridě odvezl krabice s materiály včetně vládních dokumentů, suvenýrů a darů od zahraničních lídrů.

Podle zákona musejí američtí prezidenti poskytnout všechny své dopisy, emaily a pracovní dokumenty Národnímu archivu. Úřady tvrdí, že Trump mnoho dokumentů nelegálně zničil a některé z nich byly “slepeny dohromady”, uvádí stanice BBC. Trump již dříve tyto informace označil za “fake news”.