Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Vůdkyně běloruské opozice Cichanouská začala v exilu vytvářet prozatímní vládu

Vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská dnes na konferenci ve Vilniusu ohlásila vytvoření prozatímní exilové vlády. V projevu že počítá s otevřením zastoupení nového kabinetu v Estonsku, v Praze a v Bruselu. Hlavním cílem nové vlády bude „zbavit zemi faktické okupace a uspořádání svobodných voleb“.

Vytváření prozatímního kabinetu má být dokončeno v září. „Čekají nás měsíce plné práce. Poprvé se zúčastníme Valného shromáždění OSN. Otevřeme zastoupení v Estonsku, v Praze a v Bruselu,“ řekla Cichanouská. Do exilové vlády zatím jmenovala první čtyři členy.

Pavel Latuška, někdejší ministr kultury, dostal v kabinetu na starost přesun moci od „nelegitimního režimu Alexandra Lukašenka“. Bývalý policejní důstojník Aljaksandr Azarau, označovaný Minskem za „zrádce“, dostal za úkol obnovení právního státu. Bývalý velitel výsadkové brigády Valeryj Sachaščyk se bude starat o obranu a bezpečnost. Odpovědnost za zahraniční věci má mít Valer Kavaleusku, který vedl zastoupení Cichanouské na Ukrajině.

Bělorusové v létě 2020 hromadně vyšli do ulic protestovat proti tomu, že úřady opět vyhlásily Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Podle pozorovatelů ale byly výsledky zfalšované a ve skutečnosti vyhrála právě opoziční kandidátka Cichanouská. V Bělorusku po volbách vypukly rozsáhlé demonstrace provázené i stávkami v řadě podniků. Policie protesty brutálně potlačila, desetitisíce lidí zatkla a opoziční vůdci byli uvězněni. Množství Bělorusů uprchlo ze země.