Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ochrannou službu prezidenta oficiálně vede Martin Baláž, dosud byl jen pověřen

Útvar pro ochranu prezidenta ČR oficiálně vede Martin Baláž, který byl dosud řízením útvaru pověřený. Splnil podmínky výběrového řízení, a tak se zpětně k 18. listopadu stal jejím řádným ředitelem. Bývalý vyšetřovatel v metanolové aféře obsadil místo uvolněné na konci února po rezignaci Zdeňka Šimana, který čelil kárnému řízení. V souvislosti s ochrannou službou se mluvilo o šikaně u útvaru, prošetřování ale žádná pochybení nezjistilo.

„Plukovník Baláž splnil všechny podmínky výběrového řízení, a proto mohl být k uvedenému datu ustanoven do funkce,“ uvedla dnes na webu mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová. O Šimanově odchodu z funkce informovala policie na počátku února, důvody pro něj byly podle Šimana osobní. O šikaně u útvaru psala média, připustil ji také prezident Miloš Zeman.

„Po důkladném prošetření celé události a řádném zhodnocení důkazů jsem dospěl k závěru, že k porušení právních předpisů či interních aktů řízení ze strany plukovníka Šimana nedošlo,“ uvedl ale na konci února první náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek.

Kázeňskému řízení ale čelil za covidových dob i plukovník Baláž, a to kvůli párty v Aricibiskupském paláci, kdy ho fotografové zachytili bez tehdy povinného respirátoru. „Služební funkcionář ale zahájil kázeňské řízení pro podezření ze spáchání přestupku, a to na základě zveřejněných fotografií, kde se pan plk. Baláž pohybuje na veřejnosti bez ochranného prostředku dýchacích cest,“ uvedla v dubnu minulého roku mluvčí prezidia Kateřina Rendlová.