Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Hradní kancléř Mynář se setkal s předsedou Nejvyššího soudu Petrem Angyalossym

Vedoucí kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář se v posledních týdnech bez přítomnosti prezidenta Miloše Zemana několikrát setkal s předsedou Nejvyššího soudu Petrem Angyalossym. Právě Nejvyšší soud se bude zabývat případem, ve kterém figuruje omilostněný šéf Lesní správy Lány Miloš Balák. Angyalossy nicméně odmítá, že by o tom spolu s Mynářem hovořil. 

Kauza Lány je případ dvousetmilionové veřejné zakázky na zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře. V něm byl ke třem letům vězení pravomocně odsouzen šéf Lesní správy Lány Miloš Balák, který následně dostal od Zemana milost. V rámci kauzy byl udělen trest i firmě Energie – stavební a báňská (ESB), která musí zaplatit 5,4 milionu korun a má tříletý zákaz účasti ve veřejných zakázkách. Její manažer Libor Tkadlec vinu popírá a Nejvyššímu soudu podal společně s ESB dovolání. 

„Řešili jsme účast pana prezidenta na kolokviu, které bude v Brně v polovině října. Řešili jsme, že pan prezident přijede. Ale časově to přesně nezařadím, je to nějaký pátek,“ uvedl ke schůzkám Angyalossy. Zmiňovanou akcí má být schůzka šéfů evropských nejvyšších soudů v rámci českého předsednictví EU.

Angyalossy později doplnil, že schůzka se odehrála zřejmě na přelomu června a července a dodal, že se s Mynářem v průběhu posledních dvou let sešel několikrát, mělo jít o 5 až 10 schůzek. Naposledy se dvojice sešla před několika týdny, předseda říká, že byl náhodou v té době v Praze. Předsedou Nejvyššího soudu je Angyalossy právě dva roky.