Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Putin napsal dopis Kim Čong-unovi, že Rusko a KLDR rozšíří spolupráci

Ruský prezident Vladimir Putin napsal severokorejskému vůdci Kim Čong-unovi u příležitosti Dne osvobození, kdy si KLDR i Jižní Korea připomínají japonskou kapitulaci v roce 1945,  že obě země „společným úsilím rozšíří rozsáhlé a konstruktivní bilaterální vztahy“. Spolupráce mezi Moskvou a Pchjongjangem je podle něj „v zájmu obou národů a pomůže posílit mír na Korejském poloostrově a v severovýchodní Asii“. 

Putin dodal, že „strategická a taktická spolupráce, podpora a solidarita“ mezi oběma zeměmi „byly postaveny na novou úroveň na společné frontě z důvodu maření vojenské hrozby a provokace nepřátelských sil“. 

Severokorejský vůdce v odpovědi uvedl, že přátelství mezi oběma zeměmi bylo navázáno ve druhé světové válce vítězstvím nad Japonskem. Dodal, že jejich „přátelství“ nadále posílí. Kim Čong-un napsal, že strategická a taktická spolupráce nastolila „novou vysokou úroveň na společné frontě ke zmaření vojenské hrozby a provokací nepřátelských sil”. Termínem nepřátelské síly označuje  Pchjongjnag USA a jejich spojence. 

Putinův text se se příliš neliší od dalších obdobných přání, například od toho, které roku 2001 Putin zaslal Kim Čong-ilovi, tedy druhému z vládnoucí dynastie Kimů.