Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

První kolo prezidentské volby by vyhrál Babiš, druhé Pavel, ukázal průzkum

V červencovém prezidentském modelu na prvním místě zůstává Andrej Babiš, v prvním kole by získal by 25,5 procenta hlasů voličů. Druhý je Petr Pavel, měl by 21 procent, uvádí Median. Oba mají stejnou podporu, jako v červnovém šetření. O třetí místo se dělí Marek Hilšer a Danuše Nerudová, kteří by měli 7,5 procenta. Josef Středula je pátý, měl by sedm procent.

Červencový model agentury Median uvádí, že v případném druhém kole prezidentských voleb by do druhého kola postoupil Andrej Babiš a Petr Pavel. Na základě rozhodnutých voličů, kteří by přišli k volbám, by zvítězil Petr Pavel s 59,5 %, Andrej Babiš by získal 40,5 %. „Čtvrtina respondentů však není rozhodnuta, zda a koho by v tomto případě volila. Bylo by proto předčasné vyvozovat jednoznačné závěry o případném vítězi volby,“ uvádí průzkum. 

Andrej Babiš si udržel stejnou podporu jako v předchozím modelu (25,5 %). Má vysokou podporu zejména u lidí starších 64 let, dále mezi lidmi jen se základním vzděláním a absolventy středních škol bez maturity Podpora Petra Pavla zůstává na 21 %. Jeho volba je nejčastější mezi lidmi ve věku 25 až 54 let. Má nejvyšší podporu mezi vysokoškolskými absolventy a mezi podnikateli. Je významně více zvažován mezi muži. 

První kolo prezidentských voleb se uskuteční 13. a 14. ledna příštího roku. Pevně rozhodnuto jít k prezidentským volbám je nyní 62,5 procenta dotázaných. Podobná byla účast v poslední volbě prezidenta v lednu 2018, kdy v prvním kole dorazilo k urnám asi 62 procent voličů.