Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman pozval svého soupeře z prezidentské volby Schwarzenberga do Lán

Prezident Miloš Zeman se v Lánech sešel se svým protikandidátem z boje o prezidentský úřad v roce 2013, bývalým ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem. Podle Schwarzenberga přišlo podobné pozvání na oběd do Lán poprvé. Schůzku označil za příjemné sousedské setkání, politiku prý neřešili. 

Zeman se sešel se Schwarzenbergem podle fotografií před lánským zámkem. Mluvčí Ovčáček sdělil, že šlo o přátelské setkání spojené s obědem. “Pan prezident velmi rád pozval Karla Schwarzenberga do Lán, aby spolu debatovali o současném dění. Určitou neformálnost schůzky podtrhuje krásné prostředí zámeckého parku,” uvedl.

Podle Schwarzenberga přišlo pozvání na oběd do Lán poprvé za Zemanovo funkční období, podobná schůzka se v minulosti neuskutečnila. “Bylo to příjemné sousedské setkání s kultivovanou konverzací o dějinách, vývoji v posledních letech a podobně. Žádné politické a jiné otázky jsme neřešili,” sdělil po schůzce Schwarzenberg. 

Zeman se utkal s tehdejším ministrem zahraničí Schwarzenbergem v roce 2013 během první přímé volby prezidenta. Oba postoupili do druhého kola, ve kterém Zeman získal 54,8 procenta hlasů. Kampaň tehdy doprovázely ostré střety. Názorové rozpory pokračovaly i v dalších letech, kdy Schwarzenberg stál v čele politické strany TOP 09.