Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman dnes na Hradě přijme české velvyslance ke každoročnímu setkání

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijme české velvyslance. Jako každoročně se s nimi setká v Rudolfově galerii u příležitosti jejich porady. Ta začala v pondělí, potrvá celý týden. Ambasadoři řeší dopady ruské války na Ukrajině, předsednictví Česka v Radě EU nebo podporu lidských práv ve světě.

Setkání českých velvyslanců v pondělí zahájily projevy premiéra Petra Fialy (ODS) a ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti). Fiala například vybídl české velvyslance, aby hledali všechny i dosud přehlížené možnosti v energetice, mluvil i o pomoci Ukrajině přečkat ruskou agresi s co nejmenšími ztrátami. K válce na Ukrajině se vyjadřoval i Lipavský.

Porada trvá celý týden do pátku, přijetí na Hradě je jedním z tradičních bodů. Setkání hlavy státu s ambasadory prezident zahajuje krátkým projevem. V minulosti byl na setkání zván i ministr zahraničí, letos se tak ale nestalo. Zeman Lipavského, kterého původně nechtěl do úřadu jmenovat, opakovaně kritizoval.

Šéf české diplomacie navíc uvažuje o uzavření „Zemanova“ konzulátu v Číně, který prezident v roce 2015 s velkou slávou otevíral. Český konzulát v Chengdu funguje sedmým rokem, ale přímé letecké spojení mezi Prahou a touto metropolí provincie S’-čchuan je už dva roky „mrtvé“. Zmíněnou leteckou linku přerušil v únoru 2020 covid, ale ani po uvolnění pandemického sevření planety se po ní nelétá.